Plánování logistiky: průvodce distribucí

Tento článek vám přináší společnost Ingram Micro Commerce and Lifecycle Services

1 Přehled

Situace

Už máte vybraný trh a potřebujete produkty dostat k zákazníkům. Jak jsou cíloví zákazníci zvyklí přijímat objednané zboží? Co všechno je třeba zařídit, aby jim vůbec přišlo? Existuje tu možnost outsourcingu? Budete se zkrátka muset zamyslet nad konkrétní distribuční strategií, která vyhovuje vašim obchodním cílům a očekáváním cílových zákazníků.

Cíl

Udělat si představu o dostupných způsobech distribuce a zjistit, který z nich se nejvíc protíná s vašimi krátkodobými a dlouhodobými cíli.

2 Co je distribuce?

Distribuce je proces zpracování objednávky k odeslání zákazníkovi. Její součástí může být vyzvednutí ze skladu, označení štítkem, balení i další úkony, bez kterých se zásilka k zákazníkovi nedostane.

Při vstupu na nový trh se budete muset zamyslet nad konkrétní distribuční strategií, která vyhovuje vašim obchodním cílům a očekáváním cílových zákazníků. Až budete uvažovat o požadavcích a prioritách zákazníků, zkuste si položit tyto otázky:

 • Jak důležitá je pro ně rychlost vyřízení objednávky?
 • Hraje roli cena dopravy? Chtějí dopravu zdarma?
 • Vrací se dotyčný druh výrobků často?
 • Jak rychle chtějí zákazníci zpátky peníze, když zboží vrátí?
 • Jakým dojmem chcete působit, když zákazníci rozbalí vaši zásilku?

3 Co je třeba zvážit?

Právní aspekty a dodržování předpisů

Při vytváření distribučního modelu se musíte vyznat v otázkách zdanění, forem podnikání a platných předpisů. Požadavky se můžou v jednotlivých zemích lišit, ale ve většině z nich se budete muset nějakým způsobem zaregistrovat k podnikání nebo doložit DIČ.

Platební metody

Ve využití platebních metod se jednotlivé země velmi liší. Při expanzi na světové trhy je zásadní získat partnera nebo vytvořit systém nákupu, který podporuje běžně používané způsoby platby. V některých zemích není běžné platit kartou a například v Číně je rozšířená služba Alipay. Užitečné informace, které vám se zvládnutím mezinárodních plateb pomohou, najdete ve službě Market Finder v části Platby.

Doprava

Na celkový dojem z nákupu má zásadní vliv i doprava, při níž dochází ke kontaktu se zákazníkem. Při mezinárodní distribuci vstupuje do hry řada faktorů, například daně, cla nebo DPH, jejichž zvládnutí může vždy zlepšit nebo zhoršit dojem zákazníků.

Typy distribučních strategií

Po zvážení všech zmíněných faktorů si vyberete model, který vám bude vyhovovat. V závěru článku si můžete projít podrobnější informace o jednotlivých strategiích (distribuci z jednoho místa, nepřímé distribuci a regionální distribuci), abyste si podle stupně rozvoje firmy mohli vybrat tu nejvhodnější teď i do budoucna.

Až budete přemýšlet o dopravě a dodavatelském řetězci, položte si tyto otázky

 • Nakupují zákazníci často v zahraničí?
 • Jaké jsou na cílovém trhu možnosti dopravy?
 • Za jak dlouho po objednání dorazí zásilka na místo určení?
 • Kolik vás obsloužení zákazníka bude stát?

4 Doprava

Na distribuci je nejdražší doprava. Náklady na dopravu můžeme rozdělit do několika kategorií, které mohou výslednou cenu za objednávku ovlivnit.

Doprava z výroby

Místo výroby neovlivňuje jen náklady spojené s dopravou zboží od výrobce do distribučního centra, ale i distribuční strategii. Podnik, který vyrábí v severovýchodní části USA a zboží distribuuje tamtéž, si vybere jinou strategii než například firma, která vyrábí v Číně a své zboží prodává na západě USA, kam ho přes celé Spojené státy dováží z přístavu Port of Long Beach na východním pobřeží. Když si vybíráte mezi tuzemskou a zahraniční výrobou, berte v úvahu dodatečné dopravní a celní náklady, které ovlivní výslednou cenu zboží.

Doprava malých zásilek

Náklady na dopravu malých zásilek se mohou u jednotlivých dopravců lišit. Dopravce lze obvykle rozdělit na mezinárodní, vnitrostátní, regionální a pošty.

Mezinárodní a vnitrostátní dopravci

Mezi největší dopravce balíků patří například FedEx, UPS a DHL. Působí celosvětově, sledování zásilek mají na dobré úrovni a nabízí různé formy dopravy s doručením ve stejný den. Taková přidaná hodnota samozřejmě není zadarmo. Mezinárodní a vnitrostátní dopravci jsou obvykle také ti nejdražší a často si kromě základních sazeb účtují ještě přirážky nebo další poplatky.

Regionální dopravci

Jejich popularita v poslední době roste a svým zákazníkům nabízí řadu různých služeb. Ve svém regionu mají silné postavení, zpravidla si účtují rozumné ceny a v dané lokalitě jsou schopni obsloužit větší oblast rychleji než vnitrostátní nebo mezinárodní konkurence. K potřebnému pokrytí trhu někdy musíte kombinovat víc regionálních společností, které často mají horší úroveň sledování zásilek a služby než pošty nebo celostátní dopravci.

Sdružovatelé poštovních zásilek

Tato služba se hojně využívá u zásilek, které tolik nespěchají. V USA mezi sdružovatele patří například FedEx Smartpost, UPS Surepost a DHL Global Mail. Využívají stejnou infrastrukturu jako ostatní dopravci, ale poslední etapu doručení má na starosti místní pošta. Sdružovatelé poštovních zásilek představují cenově dostupné řešení, využívají rozsáhlou síť poštovních schránek a jejich systémy na sledování zásilek se zlepšují. Zboží ale nejsou schopni doručit ze dne na den, dodací lhůty jsou spíš delší.

Pošty

Jedná se o místní poštovní úřady. V mnoha zemích se fungování pošt výrazně zlepšuje. Nabízí lepší sledování zásilek i širší portfolio služeb. Tolik se ale nesoustředí na služby zákazníkům a nejsou tak flexibilní jako mezinárodní nebo celostátní dopravci.

5 Zvládneme to sami?

Ano, možné to je. Sami si můžete sehnat prostory, najmout někoho, kdo se o ně bude starat, zaměstnat pracovníky, nastavit procesy a nakoupit vybavení. Řada inovativních firem po celém světě ale využívá externí poskytovatele distribučních nebo logistických služeb. A mají pro to pádný důvod.

Outsourcing je výhodný, protože máte ihned k dispozici infrastrukturu, systémy i znalosti daného partnera. Pokud navíc vybraná firma působí celosvětově, odpadne vám starost hledat jinou, když se rozhodnete pro expanzi na další trhy. Zákazníci ve většině případů nezjistí, zda jste objednávku vyřídili vy nebo váš distribuční partner – zásilka může klidně vypadat tak, že přišla přímo od vás, pokud to budete považovat za vhodnější.

6 Typy distribučních strategií

Níže uvádíme několik běžných distribučních strategií a scénářů a jejich výhod a nevýhod.

Náklady Rychlost Spokojenost zákazníků Náročnost pro exportéra Potenciální příjmy
Přímé dodávky Nízké Nízká Malá Malá Nízké
Nepřímá distribuce Nízké Vysoká Velká Střední Vysoké
Regionální distribuce Vysoké Vysoká Velká Velká Vysoké

Vyzrálost firmy a distribuční modely

Mezi vyspělostí firmy a její strategií distribuce je přímá úměra. Přímé doručování ze zahraničí je levné a rychlé a obvykle ho využívají startupy. S růstem firmy pak přichází vyšší nároky zákazníků a možnost vyšších příjmů, protože působíte lepším dojmem. Když se na novém trhu zavedete a budete mít k dispozici víc prostředků, je výhodnější přejít na místní distribuci.

7 Vhodný počet distribučních center

Firmy často tápou v tom, kolik distribučních center by měly mít. Při výběru strategie je důležité zvážit sílu konkurence a očekávání zákazníků. Jako úroveň služeb potřebujete na to, abyste byli konkurenceschopní?

Strategie s jedním distribučním centrem fungují dobře v menších oblastech. Jedno centrum ve Spojeném království například stačí k tomu, abyste 99 % obyvatel mohli zboží doručit do následujícího dne. V rozlehlejších zemích (v USA, Kanadě, Číně nebo Brazílii) potřebuje na doručení do dvou dnů centra dvě.

 • Jedno distribuční centrum: Některé firmy volí v USA variantu s jedním centrálním skladem, ze kterého obslouží většinu území do tří dnů.

 • Několik center: V Evropě a na podobně situovaných územích mají firmy obvykle jedno centrum na pevnině a druhé ve Spojeném království. Další častou možností je jedno hlavní distribuční centrum zásobující několik menších regionálních skladů, které zajišťují rychlé dodávky zákazníkům.

8 Vracení zboží a plateb

Máte přehled o požadavcích zákazníků a míře vratek zboží? Tyto informace jsou totiž pro výběr vhodné distribuční strategii zásadní. Prodejci oblečení mohou obvykle očekávat častější vracení zboží než třeba prodejci potravin a nápojů. Při volbě strategie pro vratky byste měli mít jasno, na co jsou zákazníci zvyklí, co očekávají a jak to vaše podnikání může ovlivnit.

sloupcový graf

(Zdroj: průzkum společnosti Statista)

9 Přímé doručování z jednoho místa

O co se jedná?

V rámci této strategie se zboží distribuuje z jednoho místa, kde firma působí.

Pro koho je tato strategie vhodná?

Pro firmy, které na nový trh právě vstoupily a chtějí si na něm co nejrychleji vybudovat pozici. Předpokladem je, aby zákazníci produkty co nejméně vraceli nebo byli zvyklí nakupovat zahraniční výrobky na internetu.

Právní aspekty Mezi domácím a mezinárodním prodejem není žádný daňový rozdíl. Problém může představovat nedostatečná znalost místních předpisů.
Platební metody V jednotlivých zemích se liší; místní způsoby platby se obvykle nevyužívají, takže zákazníci musí používat mezinárodní platební karty.
Doprava a dodavatelský řetězec Zákazník hradí dopravu, clo a DPH. Náklady na dopravu jsou vysoké. Obvykle delší dodací lhůty (víc než 7 dnů).
Vracení zboží a plateb Náročné.
Konkurenční výhoda Rychlá expanze na trh, ale firma je vnímána jako zahraniční subjekt. Nízký objem prodeje a nevalný dojem na zákazníka.

10 Nepřímá distribuce

O co se jedná?

Poskytovatel distribučních služeb přebírá při importu vlastnictví produktů, takže nemusíte řešit clo, proclívání zboží, daňová identifikační čísla ani nic jiného. Důležité je, že někteří poskytovatelé těchto služeb jsou i konečnými příjemci zboží, takže v dané zemi nebudete muset zakládat novou firmu.

Pro koho je tato strategie vhodná?

Firmy s regionálním přístupem nebo se zákazníky, kteří neradi nakupují v zahraničí, takto mohou vyhovět místním zvyklostem, ale nemusí se zabývat místními předpisy a daňovou registrací. Používá se také, když chcete nový trh na několik měsíců vyzkoušet nebo si na něm rychle vybudovat pozici, než vám místní správa vystaví požadované dokumenty.

Právní aspekty Mezi domácím a mezinárodním prodejem není žádný daňový rozdíl. Právní otázky může zjednodušit vhodný výběr partnera.
Platební metody Místní platební metody.
Doprava a dodavatelský řetězec Zboží dostupné lokálně a skladové náklady. Dopravce neplatí clo/DPH. Dodací lhůty 2–3 dny. Využití místních dopravců snižuje náklady na dopravu.
Vracení zboží a plateb Snadné.
Konkurenční výhoda Rychlý vstup na trh. Úspěšnost ale závisí na vhodném partnerovi. Náklady na partnerství.

11 Regionální distribuce

O co se jedná?

Tato strategie pracuje se specifikami regionu nebo země, ve které distribuce zboží zákazníkům probíhá.

Pro koho je tato strategie vhodná?

Využívají ji firmy, které se zvládnout starat o několik webových stránek, různých měn a distribučních center a chtějí velmi rychle růst.

Právní aspekty Vlastní právní subjekt, rozdíly v předpisech (daně, pracovní právo apod.), účetnictví, nábor pracovníků a výrazný nárůst produkce. Oddělená tuzemská a zahraniční daňová přiznání.
Platební metody Místní platební metody
Doprava a dodavatelský řetězec Zboží dostupné lokálně a skladové náklady. Dopravce neplatí clo/DPH. Dodací lhůty 2–3 dny. Náklady na místní dopravu jsou podobné jako u nepřímé distribuce.
Vracení zboží a plateb Snadné.
Konkurenční výhoda Pomalejší vstup na trh. Větší objem prodeje a vyšší režijní náklady. Riziko neúspěchu je vyšší.

12 Jak začít

Projděte si uvedené faktory a zamyslete se nad tím, která strategie by pro vás byla nejvhodnější:

 • právní aspekty,
 • platební metody,
 • doprava a dodavatelský řetězec,
 • vracení zboží a plateb,
 • konkurenční výhoda.

Pak si ujasněte, jestli distribuci chcete zvládnout sami nebo ji zadáte subdodavateli. Když se ji rozhodnete přenechat někomu jinému, můžete získat výhodnější ceny za dopravu, protože většina poskytovatelů distribučních služeb tuto výhodu nabízí. Vybraný poskytovatel by měl být orientován na zákazníka, zapadat do vaší dlouhodobé strategie, podporovat vás v růstu a mít přehled o vašich globálních dlouhodobých cílech.

Nakonec se pusťte do přípravy prodejních kanálů, lokalizace webu nebo nastavení nákupních operací. S webem byste samozřejmě měli vytvořit i strategii pro zákaznickou podporu. Pokud při rozvoji firmy budete potřebovat poradit s plánováním logistiky, zabezpečením plateb ze zahraničí, lokalizací webu nebo s čímkoli jiným, projděte si další podpůrné materiály a nástroje ve službě Market Finder.

logo firmy

Ingram Micro Commerce & Lifecycle Services poskytuje logistická řešení, která firmám pomáhají propojit nabídku a poptávku.

Poznámka

Materiály na webu slouží pouze pro informační účely. Pokud potřebujete finanční, daňové nebo právní poradenství, obraťte se na odborníka.