Obrat airBaltic roste do výšin

Podívejte se, jak lokalizace kampaně a další řešení od Googlu pomohly společnosti dosáhnout jejích cílů

Cíle

  • Zvýšit povědomí o značce
  • Zvýšit prodej mimo základní trh
  • Zefektivnit digitální marketing společnosti airBaltic

Přístup

  • Vytvoření metodologie poptávky podle tras, která umožní odhadovat poptávku na určitých trasách
  • Vytvoření provozního panelu založeného na datech pro sledování a správu digitálních aktivit
  • Neustálá analýza dat a optimalizace kampaní podle nich
  • Lokalizace kampaní pro všechny cílové země

Výsledky

  • 125% růst obratu z prodeje cestujícím přes Google Ads
  • Cena za segment (CPS) klesla více než čtyřikrát
  • Předpoklad růstu počtu cestujících po dalším poklesu CPS

Společnost airBaltic sídlí v lotyšské Rize a působí v celé Evropě. Je regionální leteckou společností pro pobaltské státy a propojuje domácí trhy s Evropou, severskými státy, Středním východem a Společenstvím nezávislých států. Celkem létá do 60 destinací.

Letecká společnost byla založena v roce 1995 a do roku 2020 realizovala ambiciózní růstový plán. Jeho součástí je obnovená flotila 30 letadel včetně sedmi zcela nových Bombardierů CS300 – společnost je prvním světovým provozovatelem těchto nejmodernějších letadel.

Po získání silné pozice na domácích trzích chtěla společnost airBaltic zvýšit povědomí o značce i obrat v oblastech mimo svůj základní trh. Jejím cílem bylo co nejlevněji dosáhnout co nejlepších výsledků. Rozhodla se pro digitální marketing, který jí umožnil sledovat a měřit data.

Firma airBaltic se spojila s Googlem a společně vytvořili metodu odhadu poptávky podle tras. Zjistili, kde je v zahraničí největší zájem, do kterých jazyků je třeba lokalizovat kampaně a jak se situace mění podle sezóny. Byly nastaveny nové klíčové indikátory výkonu (KPI) na propojení kampaní s cíli firmy.

Díky na míru přizpůsobenému automatizovanému řešení spustila společnost airBaltic placené kampaně ve vyhledávání v deseti jazycích a mohla svůj výkon porovnat s KPI na provozním panelu založeném na datech. Analýza dat a statistiky jsou nyní páteří marketingu airBaltic. Při dobrém konverzním poměru určité kampaně může airBaltic maximalizovat potenciál dané aktivity.

Firma airBaltic se zaměřila na uživatele a oslovila je formou kampaní ve Vyhledávání Google. Další kampaně v Obsahové síti budovaly povědomí o značce a remarketingové kampaně připomínaly značku potenciálním zákazníkům, kteří nákup nedokončili. Google také pomohl s lokalizací kampaní pro nové cílové země.

95 % marketingového rozpočtu společnosti airBaltic je nyní alokováno na digitální aktivity. Polovina jde do kampaní ve vyhledávání, zbytek na remarketing a reklamy v obsahové síti.

Ve srovnání s úvodními zkušebními kampaněmi na pět různých tras je nyní cena za segment (CPS) více než čtyřikrát nižší a dále se zlepšuje. V roce 2016 dosáhla společnost airBaltic 10% růstu počtu cestujících, v roce 2017 dalších 22 %.

Využívání služeb Google je pro nás velmi důležité. Rosteme na trzích, kde jsme dříve nebyli silní. Možnost analýzy dat pro nové trhy znamená, že v budoucnosti můžeme získávat zákazníky ještě rychleji. Jouni Oksanen, hlavní viceprezident pro marketing, elektronický obchod a prodej, airBaltic